Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Druhy chovaných želv

Testudo hermanni - želva zelenavá

Patří mezi nejčastěji chované želvy v zajetí. Jsou to želvičky vhodné i pro začátečníky a i ty co nemají možnost umístit je do venkovního výběhu. Samice dorůstá velikosti okolo 20 cm, samci jsou menší - asi 17 cm. Jedinci jsou poměrně akční a ocení možnost procházení se po výběhu.

    

Krmení - adultní samice                                              Toto chování lze pozorovat u samic před snůškou

  

Dvouleté mládě na pastvě :-)                                      Želvátka testudo hermani, marginata a graeca nar. 8/2011

 

Snášící samice                                                       Koupání čerstvých želviček

Další fotografie želv zelenavých - Testudo hermanni naleznete zde

 

 

 

Testudo marginata - želva vroubená

Tyto odolné želvy dorůstají větší velikosti než Testudo hermanni. Doporučujeme je tedy chovatelům, kteří mají možnost venkovního výběhu.  Naše větší samice váží 2,8 g a měří přes 30 cm a stále ještě pomalu roste. Způsob chovu se nijak neliší od odstatních želv rodu testudo a jedinci i přes svoji rozměrnost nemají veliké nároky na venkovní prostor. Ba naopak poloviční želva zelenavá dokáže využít celou plochu výběhu, želva vroubená se spíše drží na jednom místě.


      

Dospělí jedinci                                                                 Snůška

 

      

Líhnoucí se marginátka                                                    Tříměsíční mláďě

 

 tříměsíční marginátka vlevo

 

další fotografie želv vroubených

video na youtube zde

 

 

 

Testudo graeca - želva žlutohnědá

Naše "greky" jsou větší než želva zelenavá, dosahují zhruba jejich dvojnásobných rozměrů a hmotnosti. Proto je doporučujeme spíše chovatelům s možností venkovního výběhu. Nároky na chov mají obdobné jako předchozí želvy rodu testudo.

   

Dospělá samice Gábina :-)

 

Mládě staré 15 měsíců                                                  A s tříměsíčním sourozencem :-)

 

zde další fotografie našich želv vroubených

 

Kinixys belliana noguey- želva kloubnatá

Není úplně běžně chovanou v našich domácnostech. Jedná se o teplomilný nezimující africký druh. V našem chovu se nacházeli dva samci a pořídili jsme k nim tři  adultní samice.  V říjnu 2012 byla, po ukončení karanteny samic, vytvořena chovná skupina 2, 3. Zdá se, že  se  jedinci vzájemně snáší poměrně dobře, samci se pokouší samice pářit.  Doufáme že se do budoucna podaří odchovat želvátka i od těchto bezesporu zajímavých želv.

Tyto želvy jsou vybaveny velmi ostrými čelistmi, protože do jejich jídelníčku krom zeleného lupení,zeleniny,hub a ovoce patří i hmyz, popř.myší holátko.

 

 

 

Astrochelys (Geochelone) radiata - želva paprsčitá

Patří bezesporu mezi nejatraktivnější suchozemské želvy :-) V našem chovu se nachází čtyři jedinci, jedná se zatím o mláďata, tudíž tyto želvy neodchováváme. Radiátky jsou nezimující druh, v zimě jsou tudíž umístěny v teráriu, přes léto mohou čas trávit celodenně ve venkovním výběhu.

   

Zakoupené mládě cca 14 dní staré

 

Astrochelys radita - foto - XI/2012- věk 2,5 roku, hmotnost 130 - až 280 g

 

Emys orbicularis -želva bahenní

Jediné vodních želvy, který jsme se rozhodli chovat :-) Jedná  se totiž o jediný původní druh želvy, který se přirozeně vyskytoval a  nyní opět vyskytuje na území naší republiky.

V chovu zatím mladí jedinci,  tudíž je bohužel zatím neodchováváme.

  foto z roku 2012

 

Želvy bahenní v ZOO Praha

TOPlist