Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Jak si vybrat želvičku

Chci suchozemskou želvičku :)

Informovanost zájemců o chov želviček se k mé radosti velmi zlepšuje smiley Takže už neslýchávám "chci želvičku, jedno jakou - je to pro děti".  Dotazy zní na želvičku pro začátečníka, aby nebyla velmi náročná na chov, či už lidé volí mezi druhy, které jim padly do oka po nastudování fotografií a článků.

Díky internetové a celkové osvětě se již obecně ví, že se želvička nedá chovat na zemi v papírové krabici. Ale že potřebuje vytvořit určité podmínky, aby prospívala a rostla. Což znamená v bytě investice do terária, či želvího stolu, a do topení a osvětlení. Na zahradě pak do bezpečného výběhu.  Tudíž, že pořizovací cena želvičky, není pro nového chovatele zdaleka jedinou investicí.

Testudo marginata ( želva vroubená)

Jakou si mám vybrat ?

Která je ta nejlepší ? Nejlepší je ta, která nám bude dělat radost, tzn. bude se nám nejen líbit, ale bude u nás prospívat -mít se dobře. Bude mít dostatek prostoru, světla, tepla a vhodné stravy a péče.

Což může být pro každého jiný druh. Vybírejte srdcem i rozumem :)

Pokud bydlíte v domku se zahrádkou, máte pro chov ty nejlepší předpoklady. Ale i v bytě se dají chovat a odchovávat želvy.  Jen je vhodné zvolit menší druh, na který budeme mít prostor a podmínky. Pro dospělého jedince o velikosti 20 cm v dospělosti potřebný minimální prostor  od délce 1m a šířce 80cm. A například  na želvu která má v dsopělosti 40 cm je to pak už 2m x 1,6m.

Nejmenší námi odchovávanou želvou, kde samec dorůstá v krunýřku 15-17 cm a samice cca 20 cm,  je želva zelenavá (Testudo hermanni), která je zároveň i vhodná pro začínající chovatele. Stejné nároky má pak i želva vroubená ( Testudo marginata) jen potřebuje větší prostor, protože ta už v dospělosti dorůstá 30 i více cm.

Velikostně mezi nimi je pak želva žlutohnědá ( Testudo graeca), ta je však, zejména mládě, o něco citlivější na chovné podmínky

Námi chované druhy želv můžete shlédnout zde

Dalším předpokladem radosti z želvičky, je její zdraví a vitalita. Takže při výběru dávejte pozor na její stav a kondici. I proto upřednostňuji před zverimexem nákup u seriozního chovatele s vlastními odchovy, který je ochoten s želvičkou předat i zkušenosti z chovem.

V dílu dětského magazínu Wifina můžete nahlédnout i do našich terárií :) ZDE  enlightened

Jednu či dvě ?

Ze zkušenosti  u želv rodu Testudo tvrdím, že dvěma želvičkám se bude dařit lépe :) Lépe se adaptují, motivují se v jídle, společně se zabaví... Co se týče prostoru a vybavení, je už jedno zda chováte jednu, či dvě želvičky. Nároky budou až na množství stravy víceméně stejné

Rodiče námi odchovávaných druhů Testudo ( Želva zelenavá, vroubená a žlutohnědá) žijí ve větších skupinách daří se jim dobře. Jsou společenské a snášenlivé. A pokud už dojde k nějakému incidentu, je to v rámci vyřizování si samců "kdo je tady šéfem". Obejde se to většinou bez zranění, slabší  pochopí že prohrál, a ustoupí. Silnější se stává morálním vítězem a situace se uklidní :)

Testudo hermanni ( želva zelenavá)

TOPlist