DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Způsob chovu


CHOV ADULTNÍCH ŽELV RODU TESTUDO

Jsme zastánci co nejvíce přirozeného chovu želv. Takže dospělá testuda chováme od jara do podzimu ve venkovních výbězích vybudovaných na naší zahradě. Na zimu je ukládáme do sklepa k zimnímu spánku (hibernaci). Výběhy jsou situovány v rámci možností tak, aby na ně šlo slunce po co největší část dne. Jako úkryt před chladem a nebo naopak polední letní výhní slouží  želvám dřevěné boudy bez podlahy, vystlané vysokou vrstvou slámy. Boudy jsou umístěny tak, aby na ně dopadaly co nejdříve ranní sluneční paprsky. Želvy se bez sluníčka a jeho tepla pro nastartování nového dne neobejdou,  stín  začínají vyhledávat až v poledních hodinách, aby naopak nedošlo k jejich přehřátí.

 Bouda před nátěrem barvou. Střecha je odnímatelná

Stravu poskytujeme v rámci možností vždy čerstvé nasekané zelené. Nejlépe menší množství vícekrát denně, aby nedošlo k zavadnutí a znehodnocení krmiva.  Ideální je mít výběh osázený pampeliškami, jetelem, vojtěškou a jitrocelem, želvy se tak mohou přirozeně živit pasením čerstvých rostlin. Toho je však ve výběhu s větším množstvím adultních jedinců prakticky nemožné, neboť rostliny jsou zkonzumovány dřív než stihnou dorůst.

V létě přikrmujeme právě dozrávajím lokálním ovocem (peckoviny, jablka,meloun atd. )

Průběžně dodáváme jako zdroj vápníku vaječné skořápky, případně přípravek Roboran, kterým popráškujeme krmnou dávku.

V každém výběhu je umístěna mělká miska s vodou, která slouží nejvíce ke koupeli.

Pro možnost přirozeného úkrytu a stínu jsou výběhy osázeny keříky a místy ponechán vysoký travní porost.

       

       

 

 

Stručné zásady chovu terarijního chovu mláďat rodu testudo

 

STRAVA

Základní: (cca 80% krmné dávky)  - listy pampelišky, jetel, jitrocel (v zimním období čínské zelí, římský salát)

Doplňková: jablko, peckoviny, mrkev , hroznové víno, vaječné skořápky, sepiová kost

Nevhodná : piškoty, mléčné výrobky, vejce, rajčata, zelený salát, ledový salát

 

TEPLO

35-40 stupňů Celsia pod zdrojem tepla,  20-25 na okraji chovné nádrže

 

VLHKOST

Vysoké vzdušné vlhkosti v nádrži (cca 80%) docílíte důkladným prolitím substrátu vodou. 

My jako podkladový substrát používáme bezprašné hobliny, lze i lignocel či zeminu s pískem

 

SVĚTLO

Jako náhrada potřebného slunečního záření může sloužit UV lampa, či např. silnější zářivka ReptiGlo

 

Tímto vlastně uměle nahrazujeme přírodní podmínky ve kterých se želva vyskytuje v přírodě.

Proto je nejlépe želvičky následně umísťovat od jara (při teplotách které navazují zhruba na terarijní) do podzimu do zahradního výběhu.

 

Co si nachystat před pořízením první želvičky

Chovnou nádrž - my používáme celoterária, udrží se v nich  vysoká vlhkost, tolik potřebná ke správnému vývoji krunýřku. Zároveň ale musí docházet k cirkulaci vzduchu, aby se uvnitř např. netvořila plíseň. Takže ideálně terárium i se spodním odvětráváním.

Podestýlku - pro malinkaté želvičky se nám nejlépe osvědčili hobliny. Používáme bezprašné větší hobliny.. Nevhodné jsou hobliny parfémované, které jsou dnes často k mání jako podestýlka pod králíky. Pokud máte možnost brát hobliny od truhláře, tak lépe z měkkého a hlavně chemicky neošetřeného dřeva.

Pro odrostlejší želvíky lze použít např. lignocel, popř. směs zeminy s pískem. Ale pro želví miminka dopručujeme vysokou vrstvu hoblin ( cca 5 cm) a prolít vodou tak, aby došlo k jejich prosáknutí a byly na omak vlhké. Želvíci se do nich rádi zavrtávají a povrchem těla přijímají vlhkost, tolik potřebnou k jejich správnému vývoji..

Zdroj tepla - pro začátek lze použít klasickou malou žárovku ( 25W,či 40W podle velikosti terária). Zavěste ji excentricky a do takové výšky , aby jste na podestýlce přímo pod ní naměřili 35-40 stupňů Celsia. Pokud bude teplota vyšší dejte ji výše, a naopak pokud nižžší spusťte ji blíže podestýlce. Želvička se pod ní bude vyhřívat a bude si teplotu svého těla regulovat dle svých potřeb tím, že bude svůj čas trávit blíže či dále od zdroje tepla. Źárovku nám zapínají spínací hodiny a svítíme od 8,00 do 20,00 hod. Želva by se měla mít možnost také schladit, takže v koutu terária byste neměli naměřit více než 25 stupňů. Dobrý a pro želvy přirozený je pokles nočních teplot na 18 stupňů.

Do budoucna pro měsíce bez možnosti slunění želvičky je dobré zauvažovat o nákupu náhradního zdroje UV záření. Máme dobrou zkušenost s lampou Osram Ultravitalux 300 W, která však nejlze umístit do terária. Želvičky pod ní dáváme "vyslunit" při koupáni. Pro umístění do terária je například vhodná Repti Glo UVB 26W.

Stravu - v zimním období čínské zelí (nejlépe tmavé listy vcelku) v létě nejlépe natrhat na zahrádce list pampelišky, jetel, jitrocel. Natrhu jsou dostupné různé granule pro suchozemské želvy, my osobně dáváme přednost krmení čerstvým krmivem. Želvičky jsou od přírody dobře vybaveny poměrně ostrými čelistmi, takže listy podáváme vcelku, či utržený kus.Vydrží déle čerstvé.

Zdroj vápníku - sepiovou kost, nebo drcené vaječné skořápky, popřípadě mletý vápenec. Vápník je potřebný ke správnému vývoji kostry a krunýřku želvy. Sepiovou kost volně položíme do terária, skořápky dáváme do samostané mističky, mletým vápencem poprašujeme krmivo

Misku na vodu - mělkou misku přiměřené velikosti,tak aby želvička byla schopna z ní sama vylézt. Bude ji však k vaší nelibosti používat spíše k vyprazdňování než k pití. Želvy běžně mnoho nepijí, většinu tekutin přijímají ve šťavnaté potravě nebo ji jímají hlavně v noci povrchem těla.

Co se týče různých dekorací a doplňků, to záleží na vkusu každého chovatele. Nejlépe použít přírodniny, kameny které želvíci budou zdolávat, či ploché kameny místo misky na uložení stravy. O dřevěné boudičky moji želvíci nikdy moc nestáli, navíc může dojít k jejich splesnivění zespoda. Rostlinou dekoraci většinou odrostlí želvíci zlikvidují, neboť jak s oblibou říkám, jsou to takové  " živé tanky " :-)

Želvičku od nás obdržite v krabičce na hoblinách a  je potřeba ji do nového domova dopravit tak,aby cestou neprochladla. Po umístění do terária bude želvička pravděpodobně zaskočena změnou prostředí a může se stát, že nebude nějaký čas přijímat potravu. Jeden či dva dny vás však nemusí znepokojovat. Je totiž vytržena z prostředí na které je přivyklá a oddělena od svých vrstevníků. I proto doporučuji investovat do koupi dvou želviček, lépe se adaptují. V přírodě želvy také žijí přirozeně ve skupinách.